Сьогодні хочу написати про них те, що розповідала про це моя мама і що пам'ятаю сама.
Коли прийшли німці у село мій дідусь Вітя викрав шоколадку у одного, що жив у них на хаті. Тільки прабабусини моління врятували його від загибелі.
А бабуся Валя розповідала, що німці їх пригощали хлібом із смальцем, показували фотографії своїх дітей і жінок. А от коли прийшли "есесівці", то вже не зовсім по іншому було. Поставили шибеницю посеред села, а вони малі бігали на неї дивитися.
З прабабусею Оленою так була історія. Прийшли німці забирати корову, єдину годувальницю на четверо дітей. Вона стала перед хлівом і не пускала їх, не давала забрати корову. Вони погрожували їй зброєю, казали: Матка, вег! А вона ні в яку. Ті ж четверо дітей благали її відійти і ледь відтягли її від хліву.
Було продовження тієї історії. Коли корову забрав, батько прабабусі Олени забрав її з дітьми до себе в хату. І коли переносили речі з однієї хати до іншої почався наступ. Рвалися снаряди, а бабуся переносила маленького порося - єдиний порятунок родини на те, щоб не померти з голоду. Від розривів снарядів вона упустила мішок з поросям і воно побігло, а бабуся під снарядами за ним.
Бабуся з дідусем розповідали, що влітку жилося краще, бо можна було поїсти грициків, заячого вуха (трава така), коріння камишів - отакі в них були ласощі.
Прадідусь Коля воював у стілецькій дивізії водієм - возив машини зі снарядами. Закінчив війну у Кенігсберзі.
Інший прадідусь, Іван, усю війну був у Казахстані, працював на тракторі. І відразу не повернувся до дому після закінчення війни, бо допрацьовував там.
Немає коментарів:
Дописати коментар